Numune Kabul ve Rapor Düzenleme Biriminden gelen numunelerde istenilen analizler yapılarak, sonuçları yine aynı birime gönderilir.

 

   Bu Laboratuvarda, “ağartıcı madde aranması, acılık, asitte çözünmeyen madde tayini, diyastaz aktivitesi, yağ asitleri kompozisyonu, extrakte edilen yağlarda serbest yağ asitliği, extrakte edilen yağlarda peroksit sayısı, fosfataz testi, invert şeker tayini, nessler reaktifi ile amonyak aranması, nişasta aranması, peroksit sayısı tayini, protein tayini, selüloz tayini, susam yağı aranması, yağ tayini, şeker tayini, ticari glikoz aranması, toplam asit tayini, tuz tayini, uçar asit tayini, laktik asit tayini, etil alkol tayini vs.” gibi kimyasal analizler yapılmaktadır.

  

      Bu testler sonucunda, gıdalarda ve yemlerde normalde bulunması gereken parametrelerin kimyasal yolla bakılması ve gıda ürünlerinde yapılan çeşitli hilelerin tespiti amaçlanmaktadır.

       

     Örneğin balda ticari glikoz, diastaz sayısı ve Hidroksi Metil Furfurol bakılarak balın gerçek bal yada şeker kaynatılarak çeşitli aromalar katılmasıyla elde edilmiş bal olduğunu tespit etmek gibi.

   

       Kimyasal Laboratuvar Biriminde 2 Veteriner Hekim, 5 Mühendis görev yapmaktadır.

 

 

·          Faruk GÜLER (Birim Sorumlusu) Mühendis

.          Kemal ÖNER                                   Veteriner Hekim

.          A.Kasım İÇYEROĞLU                    Veteriner Hekim

·          Kadire ERCAN                                Mühendis

·          Sedat DEMİRTAŞ                           Mühendis

.          Alper AYDIN                                    Mühendis

.          Ahmet DİNÇ                                    Mühendis

 

Açıklama: C:\Users\personel\Documents\Documents\Web Yazıları\web\veysi web yedek httpdocs\kimyas2.jpg